Klimatyzacja w domu. Co musisz wiedzieć o korzystaniu z klimatyzatora

Klimatyzacja daje nam nie tylko komfort, ale coraz częściej staje się standardem nie tylko w sklepach lub biurach, ale także w naszych domach. Klimatyzacja dzięki współcześnie stosowanym systemom pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu latem lub ogrzanie go zimą.

Montaż klimatyzacji najkorzystniej jest zaplanować na etapie budowy domu. Wtedy uda się ukryć elementy instalacyjne. Do kupienia są klimatyzatory typu split, które montuje się oddzielnie w każdym z pomieszczeń oraz klimatyzatory multi. Jeden taki klimatyzator obsługuje kilka pomieszczeń. Liczbe i rodzaj klimatyzatorów dobiera się mając przede wszystkim na uwadze wielkość pomieszczeń.

Klimatyzacja w domu przydaje się głównie latem. Klimatyzatory ochładzają wtedy pomieszczenia zwiększając komfort mieszkania. Dowiedz się, jak zaplanować klimatyzację do domu jednorodzinnego lub mieszkania, czym się charakteryzują klimatyzatory i jak zaplanować montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja w domu. Co musisz wiedzieć o korzystaniu z klimatyzatora

Klimatyzator w czasie upałów jest niezastąpiony. Jeżeli więc klimatyzacja w domu działa na wysokich obrotach, musisz wiedzieć o kilku przydatnych rzeczach: klimatyzator należy poddawać przeglądowi; jeśli koszty jego eksploatacji są za wysokie, w oknach opłaca się zamontować żaluzje; wymieniając klimatyzator, zgłoś się do firmy od której kupiłeś poprzednie urządzenia – odbiorą je i zutylizują za darmo.

Klimatyzacja w domu z wentylacją mechaniczną

Klimatyzator nie dostarcza świeżego powietrza, a więc nie może zastąpić wentylacji, a jedynie stanowi jej uzupełnienie. Jeśli w domu jest mechaniczne wspomaganie wentylacji, nie należy go włączać, gdy działa klimatyzator, ponieważ będzie on musiał ochładzać stale napływające gorące powietrze wentylacyjne i koszty jego pracy znacznie wzrosną.
Przeglądy klimatyzatora gwarantują bezpieczeństwo

Dwa razy w roku należy robić przegląd klimatyzatora. Jeżeli nastąpi wyciek freonu, to – poza względami ekologicznymi (zatruwanie środowiska) – może się zatrzeć sprężarka, a koszt jej naprawy jest porównywalny z zakupem nowego klimatyzatora.

Dwa razy w roku należy robić przegląd klimatyzatora

Sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji klimatyzacji

Wielkość mocy chłodniczej klimatyzatora, a przez to koszt jego zakupu i zużycie energii w czasie pracy można zmniejszyć, izolując okna od promieniowania słonecznego, ponieważ od niego pochodzą największe zyski ciepła. Warto także zamontować żaluzje w oknach lub przykleić folie odbijające światło, dzięki czemu zmniejszy się ilość wpadającego do pomieszczenia ciepła, oraz dobrze zaizolować stropy nad i pod pomieszczeniem i stosować takie źródła światła, które oddają jak najmniej ciepła (najmniej korzystne pod tym względem są zwykłe żarówki).
Klimatyzacja bezpieczna dla środowiska naturalnego

W klimatyzatorach powinny być stosowane czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Używanie czynnika R22 jest zabronione ze względu na jego dużą szkodliwość dla warstwy ozonowej. Chociaż nie powinno być już w sprzedaży klimatyzatorów z tym czynnikiem, warto to sprawdzić przed zakupem, zwłaszcza taniego chińskiego wyrobu bez marki.

Ile „żyje” klimatyzator?

Przeciętny okres zużycia klimatyzatora wynosi trzy-dziesięć lat i zależy od zastosowanych podzespołów i systematyczności przeglądów serwisowych. Klimatyzatory, które mają dłuższą żywotność, są droższe.

Wymiana klimatyzatora – kiedy firma zutylizuje urządzenie za darmo

Jeśli chcemy wymienić stary klimatyzator na nowy, powinniśmy wezwać firmę, która go nam sprzedała, żeby go zdemontowała i odebrała, odzyskując czynnik chłodniczy. Firmy sprzedające klimatyzatory mają taki obowiązek obwarowany przepisami prawa.

Montaż klimatyzatorów domowych Częstochowa i okolice:

INMAR THERM
ul. Wyszyńskiego 149
42-202 Częstochowa
tel. +48 662 421 300