Najczęściej spotyka się monoblokowe klimatyzatory przenośne i stacjonarne klimatyzatory split. Ale również klimatyzatory przenośne mogą się składać z dwóch jednostek połączonych cienkimi, elastycznymi przewodami. Tę zewnętrzną na czas pracy ustawia się za oknem, na balkonie lub na parapecie. Okno musi pozostać zatem nieco uchylone. Nie jest to jednak aż tak duży problem, jak w przypadku klimatyzatorów monoblokowych ze znacznie grubszą rurą odprowadzającą ciepłe powietrze (i wymagającą szerszego uchylenia okna). Monoblokowe mogą być nie tylko klimatyzatory przenośne. Mocowane w sposób trwały wymagają takiego usytuowania, by skraplacz znajdował się poza budynkiem, a parownik w pomieszczeniu. Oznacza to, że urządzenie trzeba umieścić w ścianie zewnętrznej. By nie niszczyć murów, zwykle wykorzystuje się do tego otwór okienny – większość tego typu klimatyzatorów jest przeznaczonych do montażu właśnie w takim miejscu.
Klimatyzatory split najpopularniejsze
Najskuteczniejsze w działaniu i pozbawione najpoważniejszych wad opisywanych dotąd klimatyzatorów są urządzenia stacjonarne typu split. Takie cieszą się największym powodzeniem. Wymagają trwałego zamontowania jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, a jednostki zewnętrznej poza domem: na ścianie, dachu lub po prostu na ziemi. Obie części muszą być połączone ukrytymi (na przykład w suchej zabudowie) rurami, którymi płynie czynnik chłodniczy. Instalację wykonuje i napełnia wykwalifikowana osoba.
Jednostki te połączone są rurami, w których płynie czynnik chłodniczy. Czynnik przepływając przez układ zmienia swój stan skupienia, czemu towarzyszy intensywna wymiana ciepła. W trybie chłodzenia odparowuje on w parowaczu jednostki wewnętrznej (pobiera ciepło od otoczenia) natomiast w skraplaczu jednostki zewnętrznej, po uprzednim sprężeniu w sprężarce, zmienia swój stan skupienia w ciecz (oddaje ciepło do otoczenia). W układzie jest jeszcze element umieszczony za skraplaczem – zawór rozprężny, w którym temperatura czynnika spada poniżej temperatury otoczenia, dzięki czemu możliwe jest odbieranie ciepła od otoczenia w parowaczu. W trybie ogrzewania proces wymiany ciepła ulega odwróceniu.
Klimatyzatory jednostopniowe i inverterowe
Obecnie w sprzedaży dostępne są tańsze klimatyzatory jednostopniowe (typu włącz/wyłącz) lub jednostki z modulacją wydajności sprężarki tzw. klimatyzatory inwerterowe. Jednostki inwerterowe, dzięki możliwości dostosowania mocy chłodniczej lub grzewczej do aktualnego zapotrzebowania, są jednostkami bardziej energooszczędnymi. Zapewniają także większą stabilność temperatury w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pobór mocy na stabilnym poziomie stanowi też znacznie mniejsze obciążenie dla instalacji elektrycznej.
Klimatyzator powinien osuszać powietrze i usuwać skropliny
Praca klimatyzatora wpływa nie tylko na temperaturę powietrza, ale także na jego wilgotność. Chłodzenie powoduje jednocześnie jego osuszanie, co w pewnych warunkach (na przykład w czasie burzy, kiedy jest duszno) korzystnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. W rezultacie na powierzchni parownika z powietrza wykrapla się para wodna.
Skropliny trzeba w jakiś sposób usuwać. Niektóre klimatyzatory (zwykle przenośne) mają zbiorniki, które należy w tym celu co jakiś czas ręcznie opróżniać, jednak większość urządzeń wymaga wykonania instalacji do odprowadzania skroplin. Robi się ją z plastikowych rur o średnicy około 1,5 cm – można ją wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć w miejscu, w którym nie przeszkadza kapiąca woda, albo podłączyć do instalacji kanalizacyjnej.
Wpływ domowej klimatyzacji na zdrowie – niektóre klimatyzatory zadbają nawet o Twoją skórę
Przebywanie przez dłuższy czas w strumieniu zimnego powietrza zwiększa ryzyko infekcji, może być przyczyną podrażnienia oczu czy skóry. Jednak korzystając z klimatyzatora, można tego uniknąć – wystarczy dobrze się zastanowić nad wyborem miejsca jego montażu.
Strumień nawiewanego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na ludzi. Zanim do nich dotrze, powinno się ono wymieszać z cieplejszym powietrzem w pomieszczeniu. Pomagają w tym specjalne ruchome kierownice, które ma większość klimatyzatorów.
Wpływ pracy klimatyzatora na zdrowie może być pozytywny z tego względu, że każde takie urządzenie ma filtr zatrzymujący znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Jeśli komuś zależy na szczególnie skutecznym jego oczyszczaniu, powinien wybrać urządzenie z filtrem HEPA wychwytującym kurz, pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, niektóre bakterie i wirusy. Silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają filtry z atomami srebra. Są też takie, które uwalniają do powietrza witaminę C uznawaną za czynnik ujędrniający skórę i zapobiegający jej wiotczeniu.