Co daje chodzenie z kijkami?

Nordic walking to marsz z kijkami, który przypomina narciarstwo biegowe. Pomysłodawcami tej formy aktywności była w latach 20. XX wieku grupa fińskich lekarzy i sportowców. Pomysł powstał z myślą o zwiększeniu aktywności fizycznej osób z problemami zdrowotnymi stawów i problemami z kręgosłupem. Sport jest prosty, ponieważ chodzimy w swoim tempie przy pomocy kijków, a uprawiać go można o każdej porze roku i w dowolnym czasie.

Co daje nam takie chodzenie przy pomocy kijków? Przede wszystkim wzmacnia mięśnie całego ciała. Podczas takiego marszu pracuje ponad 90% mięśni masy ciała, a jednocześnie oszczędzamy stawy kolanowe. Dzięki kijkom nacisk na stawy jest mniejszy nawet o 5-10 kg. Gdy biegamy lub maszerujemy bez kijków nasze stawy kolanowe są wyjątkowo obciążone. Podczas maszerowania rozluźniamy mięśnie szyi i barku, które mamy napięte z powodu siedzenia czy stresów.

Nordic walking przyczynia się do poprawy postawy ciała i poprawia kondycję organizmu. Maszerowanie z kijkami zalecane jest osobom z problemami z kręgosłupem. Przy okazji spacerowania dotleniamy organizm a oczy cieszymi pięknymi widokami. Z zalet zdowotnych wymienić trzeba to, iż regulujemy stężenie cukru we krwi, wzmacniamy serce, obniżamy poziom „złego” cholesterolu we krwi, redukujemy zbyt wysokie ciśnienie oraz zrzucamy zbędne kilogramy. Według przeprowadzonych badań, podczas marszu z kijkami możemy spalić o 25% kalorii więcej niż podczas zwykłego spaceru.

Wybieramy kijki, planujemy trasę i szerokiej drogi!