Przykłady objawów boreliozy

Rumień wędrujący

Rumień wędrujący to charakterystyczna wysypka, która występuje w około 70% do 80% przypadków ukąszeń kleszcza. Rozpoczyna się od małej plamki, która powiększa się w ciągu dni lub tygodni, tworząc okrągły, trójkątny lub owalny kształt. Czasami wysypka przypomina cel na tarczy, ponieważ pojawia się jako czerwony pierścień otaczający centralną jasną powierzchnię. Wysypka, która może wahać się w rozmiarze, pojawia się od trzech dni do nawet kilku tygodni od ukąszenia kleszcza, najczęściej w miejscu ukąszenia. Wraz z rozprzestrzenianiem się infekcji wysypka może wystąpić w różnych miejscach na ciele.

Rumieniowi wędrującemu często towarzyszą objawy takie jak gorączka, ból głowy, sztywność karku, bóle mięśni i zmęczenie. Te grypopodobne objawy mogą przypominać charakterystyczne dla powszechnych infekcji wirusowych objawy i zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub kilku tygodni.

Zapalenie stawów

Po kilku tygodniach od zarażenia boreliozą, u około 60% osób nie leczonych antybiotykami, mogą ujawnić się powtarzające bolesne ataki obrzękniętych stawów, które trwają od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Ból stawów może przemieszczać się z jednego stawu do drugiego. Najczęściej atakowane są kolana, jednak zwykle ból odczuwany jest w co najmniej jednym lub kilku stawach. U 10% do 20% nieleczonych pacjentów może rozwinąć się trwałe zapalenie stawów. Warto zauważyć, iż bardzo rzadko objawy te dotyczą palców u rąk.

Objawy neurologiczne

Borelioza może mieć również wpływ na układ nerwowy powodując takie objawy jak sztywność karku i silne bóle głowy (zapalenie opon mózgowych), czasowy paraliż mięśni twarzy (porażenie Bella), ból oraz drętwienie lub osłabienie kończyn, a także słabą koordynację. Bardziej subtelne zmiany takie jak utrata pamięci, trudności z koncentracją, zmiany nastroju lub zmiana długości snu mogą również być powiązane z boreliozą.

Zaburzenia układu nerwowego rozwijają się przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat w przypadku nieleczonej choroby. Objawy natomiast często trwają przez kilka tygodni lub miesięcy i mogą powtarzać się co jakiś czas. Pacjenci z chorobami neurologicznymi zwykle mają szansę na całkowity powrót do normalnego funkcjonowania.

Problemy z sercem

U mniej niż jednej na 10 osób z boreliozą ujawniają się problemy z sercem, takie jak nieregularne lub wolne bicie serca, które mogą być poprzedzone zawrotami głowy lub dusznością. Objawy te rzadko trwają dłużej niż kilka dni lub tygodni. Takie zaburzenia sercowe pojawiają się zwykle kilka tygodni po zakażeniu i zazwyczaj zaczynają zanikać jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Inne objawy

Rzadziej, borelioza może spowodować zapalenie oczu i skrajne zmęczenie, chociaż żaden z tych objawów nie pojawia się bez występowania innych powszechnych objawów boreliozy.

Objawy boreliozy podobne są do objawów wielu różnorodnych chorób a ich nasilenie może różnić się w zależności od osoby. Jeśli zostałeś ugryziony przez kleszcza i mieszkasz w okolicy, gdzie występowały przypadki boreliozy skonsultuj się z lekarzem, aby być pewnym, że zostanie postawiona właściwa diagnoza i rozpocznie się proces leczenia.

Autor: CDC/ James Gathany