Leczenie boreliozy

Borelioza w początkowej fazie może być skutecznie leczona antybiotykami. Na ogół im szybciej po zakażeniu takie leczenie jest rozpoczęte tym szybszy będzie powrót do zdrowia. Antybiotyki takie jak doksycyklina lub amoksycylina podawane doustnie przez dwa do czterech tygodni, mogą przyspieszyć gojenie się wysypki i zwykle pomagają uniknąć późniejszych objawów, takich jak zapalenie stawów. Nie istnieją jednak przekonujące dowody, że długotrwała terapia antybiotykowa jest bardziej skuteczna niż na przykład dwa tygodnie leczenia, a długotrwałe stosowanie antybiotyków może mieć poważne skutki uboczne.

Borelioza leczenie

Antybiotyki dożylne mogą być stosowane w bardziej poważnych przypadkach oraz takich, w których system nerwowy został dotknięty tą chorobą. Borelioza wraz z zapaleniem stawów mogą być także leczone zwykłymi antybiotykami. Większość pacjentów powraca do pełni zdrowia.

Pacjenci w wieku poniżej 9 lat i kobiety w ciąży lub karmiące piersią są leczeni amoksycyliną lub penicyliną, ponieważ doksycyklina może zabarwić uzębienie rozwijające się u dzieci. Osobom uczulonym na penicylinę podaje się erytromycynę lub jej odpowiedniki.

Po wyleczeniu się z boreliozy, niektórzy ludzie nadal doświadczają uporczywego zmęczenia i ogólnej obolałości. To złe samopoczucie może trwać nawet miesiące, jednak objawy powoli zanikają bez konieczności stosowania dodatkowej terapii antybiotykowej.

Treść artykułu została skonsultowana z lekarzem

Objawy:ból głowy, ból kończyn, ból mięśni, ból stawów, ciężki oddech, dreszcze, gorączka, pogorszona koordynacja, powiększenie węzłów chłonnych, swędzenie (świąd), słaba koncentracja, wysypka

źródło: http://leczymysie.pl/borelioza-objawy-leczenie-przyczyny/