Kleszcze – prawdy i mity

Występują w całej Europie i niestety, z roku na rok jest ich coraz więcej. Przenoszą boreliozę. Powodują groźne dla człowieka kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Warto wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec.

Kleszcze są aktywne między marcem a październikiem, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 st. C. Na spacer do lasu i na łąkę ubieraj się na jasno, dzięki temu łatwiej będzie dostrzec pajęczaka.

Na świecie znanych jest około 800 gatunków kleszczy. W Polsce występuje 20. Większość nie zagraża człowiekowi, jednak dwa (kleszcz pospolity i łąkowy) są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Gdzie występują kleszcze

Żyją w wysokich trawach i na granicy lasów. Pasożyt spada na ubranie i po nim wspina się, szukając ciepłego miejsca na naszej skórze. Zawsze przed wyjściem na łąkę czy do lasu należy spryskać się preparatem przeciw kleszczom. Po powrocie ze spaceru warto otrzepać ubranie i obejrzeć odsłonięte fragmenty skóry.

Kiedy ukąsi kleszcz

Jeśli znajdziesz wczepionego kleszcza, należy go możliwie jak najszybciej usunąć. Najbezpieczniej zrobić to za pomocą pensety z cienkim końcem. Należy chwycić go możliwie jak najbliżej skóry i energicznie wyciągnąć. Upewnij się, że wyszedł cały. Jeżeli kawałek został w ciele, trzeba zgłosić się do lekarza. Podobnie, jeśli boisz się usunąć go samodzielnie. Dzieci, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, oglądaj kilka razy dziennie.

Kleszcz choroby

Kleszczowe zapalenie mózgowe jest bardzo groźną chorobą: powikłaniem mogą być porażenia nerwów czy niedowłady mięśni Nie ma leku na KZM, dlatego ważna jest profilaktyka.

Warto wiedzieć

  • Kleszcza nie wolno „wykręcać”
  • Nie smaruj ukąszenia tłuszczem, nie polewaj alkoholem! Duszący się pajęczak może zwymiotować.
  • Jeżeli nawet kilka dni po ukąszeniu pojawił się obrzęk lub zaczerwienienie, idź do lekarza!
  • Borelioza ma podobne objawy do grypy. Wcześnie wykryta daje się leczyć antybiotykiem.
  • Po powrocie ze spaceru warto zdjąć i uprać ubranie oraz wziąć prysznic, żeby spłukać ewentualne kleszcze i larwy.
  • Pasożyt nie lubi zapachu czosnku j olejku miętowego.

źródło: http://www.borelioza.net.pl/kleszcze.php