Czym jest borelioza?

Borrelia burgdorferi

Borelioza to infekcja bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Boreliozę po raz pierwszy zidentyfikowano w 1975 roku, po tym jak naukowcy odkryli dlaczego u nienaturalnie dużej liczby dzieci w mieście Lyme (USA) zdiagnozowano młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów.

Przyczyny boreliozy

Badacze odkryli, że większość dzieci dotkniętych tą chorobą mieszkało w pobliżu obszarów leśnych, które ukrywały znaczną populację kleszczy. Odkryto również, że pierwsze objawy choroby u dzieci zazwyczaj ujawniały się w miesiącach letnich – właśnie w szczycie aktywności kleszczy.

Część pacjentów zgłosiło wystąpienie swoistej wysypki tuż przed wystąpieniem objawów zapalenia stawów, a wielu z nich zostało ukąszonych przez kleszcza w miejscu wysypki.

Dalsze badania doprowadziły do ​​odkrycia, że ​​małe kleszcze żerujące na dzikich zwierzętach (np. jeleniowatych) zainfekowane są często bakteriami odpowiedzialnymi za wywołanie boreliozy.

Borelioza – objawy

We wczesnych stadiach boreliozy mogą wystąpić objawy grypopodobne, które mogą obejmować sztywność karku, dreszcze, gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych, bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni i bóle stawów. Może również wystąpić powiększająca się wysypka wokół miejsca ukąszenia kleszcza. W bardziej zaawansowanym stadium choroby mogą nawet wystąpić problemy z nerwami i stawami (szczególnie kolanami).

Autor: CDC

Ceny biletów MPK Wrocław. Tłumaczenia przysięgłe, normalne, specjalistyczne, ustne, biznesowe: tłumacz angielskiego we Wrocławiu. Tłumaczenia z agnielskiego i na język angielski - umowy handlowe, umowy o pracę, akty notarialne, pisma procesowe, pełnomocnictwa, testamenty, dokumentacje przetargowe, wyroki sądowe, dokumenty procesowe, dokumentacje podatkowe, sprawozdania zarządów spółek, dokumenty metrykalne, dyplomy i świadectwa, dokumenty samochodowe, umowy, świadectwa pracy i inne.