Klimatyzacja daje nam nie tylko komfort, ale coraz częściej staje się standardem nie tylko w sklepach lub biurach, ale także w naszych domach. Klimatyzacja dzięki współcześnie stosowanym systemom pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu latem lub ogrzanie go zimą.
Obniżają nadmierną wilgotność. Przyczyniają się do poprawy warunków higienicznych i samopoczucia przebywających w pomieszczeniu osób. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów pochłaniających zapachy, jonizujących powietrze oraz działających antybakteryjnie.
Nowoczesne klimatyzatory są wyjątkowo energooszczędne (klasa energetyczna A), niewielkie i bardzo ciche. Mnogość dostępnych systemów oraz konfiguracji urządzeń klimatyzacyjnych pozwala nam na dobranie najbardziej optymalnego dla klienta rozwiązania pod względem funkcji, parametrów technicznych, estetyki i wreszcie ceny
Rodzaje klimatyzacji:
- klimatyzatory okienne
- klimatyzatory przenośne
- klimatyzatory ścienne
- klimatyzatory ścienno-przysufitowe
- klimatyzatory kanałowe
- systemy VRF
Jaki wybrać klimatyzator – przenośny czy split?
Klimatyzator jeszcze do niedawna uznawany był za luksus. Jednak obecnie klimatyzatory w domu są spotykane coraz częściej. Najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne i split. Jeśli w domu jest za gorąco, klimatyzator przyda się z pewnością. Trzeba tylko przemyśleć jego wybór, by ostatecznie nie być rozczarowanym z efektów chłodzenia.
Jak dobrać moc klimatyzatora?
Klimatyzację montuje się przede wszystkim po to, by chłodził, więc najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia, jest jego wydajność (moc) chłodnicza.
Do precyzyjnego doboru klimatyzacji potrzebne są nieco skomplikowane obliczenia uwzględniające zyski ciepła od nasłonecznienia, od urządzeń działających w pomieszczeniu, od przebywających w nim ludzi oraz wynikające z przenikania ciepła przez ściany i strop. Na potrzeby doboru klimatyzatora do pomieszczeń mieszkalnych takie obliczenia przeprowadza się rzadko. Wystarczająco dokładny okazuje się prosty rachunek oparty na założeniu, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Wynika z tego, że na przykład do pokoju o powierzchni 20 m2 odpowiedni jest klimatyzator o mocy 2 kW.
Jaki klimatyzator – przenośny czy stacjonarny?
Wydaje się, że klimatyzator przenośny jest praktyczniejszy, bo można go ustawić tam, gdzie akurat chcemy schłodzić powietrze, a następnie przenieść go w inne miejsce. Klimatyzator stacjonarny mocuje się do ściany lub sufitu w sposób trwały. Ale urządzenia przenośne mają niestety istotne wady. Ich wydajność jest stosunkowo niewielka, więc często nie są w stanie schłodzić pomieszczenia w zadowalającym stopniu. Kłopoty wynikają też z konieczności odprowadzania wydmuchiwanego z nich ciepłego powietrza. Służy do tego elastyczna rura, której wylot należy wystawić poza chłodzone pomieszczenie – praktyce najczęściej jedyną możliwością jest umieszczenie jej w uchylonym oknie. Ale wtedy wpada przez nie gorące powietrze z zewnątrz, niwelując efekt pracy klimatyzatora. Poważną wadą przenośnych klimatyzatorów jest też ich hałaśliwość. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki dźwięk wydaje z siebie urządzenie, biorąc przy tym poprawkę na to, że w małym pokoju będzie on o wiele bardziej dokuczliwy niż w dużym sklepie, w którym zawsze jest hałas i odgłosy pracy klimatyzatora nieco w nim giną. Cichsze są klimatyzatory typu split składające się z dwóch jednostek – tej bardziej hałaśliwej nie słyszymy, bo pracuje poza domem.