Idea ciągłego ruchu biernego opracowana przez Saltera została nazwana skrótem CPM (ang. Continuous passive motion) i ma zastosowanie do dzisiaj. Urządzenie do ćwiczeń stawu kolanowego daje możliwość zastosowania ciągłego ruchu biernego po operacjach stawu kolanowego. Posiada możliwość regulacji prędkości ruchu, konta zgięcia, wyprostu i czasu przerwy pomiędzy ruchami. Dzięki użyciu artromotu we wczesnej rehabilitacji uzyskamy prawidłowy zakres ruchu i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Zastosowanie szyny Artromot pozwala na ograniczenie powstawania obrzęków, występujących często po zabiegu chirurgiczneym. Tego rodzaju szyny stosujemy np. po zabiegach artroskopowych.
Szyny CPM
Aparaty ortopedyczne do ćwiczeń kolana i biodra wykorzystywane są w celu szybszego powrotu do pełni sprawności. Szyny do ćwiczenia kolana czy biodra przeznaczone są dla pacjentów po przebytym urazie lub zabiegu operacyjnym. Dzięki urządzeniu typu Artromot udaję się uzyskać dużo większe zakresy zgięci jak i wyprostu stawu kolanowego lub/i stawu biodrowego. Szyna do ćwiczeń biernych kończyny dolnej jest nieocenioną pomocą wspomagającą proces rehabilitacji.
Szyny do ćwiczenia kolana/biodra (szyny CPM) umożliwiają prowadzenie ciągłej rehabilitacji w domu pacjenta. Przeszkolony pacjent z łatwością poradzi sobie z obsługą urządzenia bez obecności osoby trzeciej.
Ćwieczenie na szynie CPM np. Artromotu umożliwia ciągłą, bezbolesną i dającą duże osiągnięcia terapię pacjenta bez potrzeby wychodzenia z domu. To pacjent po konsultacji z fizjoterapeutą, lekarzem decyduje kiedy i jak długo ćwiczy w domu.
Wskazania do rehabilitacji przy pomocy szyny CPM
- kontuzje i skręcenia stawów
- artrotomie, artroskopie z wycięciem błony maziowej
- artroliza (uruchomienie zesztywniałego stawu)
- operacje plastyczne na mięśniach
- rehabilitacja po implantacji endoprotez
- mobilizacja stawu po długotrwałym unieruchomieniu np. w gipsie lub ortezie
- osteotomie korekcyjne
- wszelkie operacje z zespoleniem kości (z możliwością ćwiczeń)
- po zabiegach artroskopowych
- kontuzje i skręcenia stawów
- zabiegi na tkankach miękkich w okolicy stawów
- oparzenia
- wszelkie operacje rekonstrukcyjne z zespoleniem kości (z możliwością ćwiczeń)
- osteotomia korekcyjna
- odtworzenia operacyjne stawu łącznie z implantacjami endoprotez
- zastarzałe zapalenia stawów
- rekonstrukcje ACL
- operacje na chrząstce stawowej (mikrozłamania, przeszczepy mozaikowe)
- inne
Zalety szyny CPM
- fizjologiczny zakres ruchomości zgodny z kątem zgięcia i zakresem fizjologicznego wyprostu
- anatomiczne ustawienie: wyklucza przesunięcie punktu obrotowego stawu pacjenta przy wzrastającym zgięciu kolana
- automatyczna blokada ruchu w wypadku wystąpienia napięcia w kończynie dolnej (moment reakcji mięśniowej na ból) – aparat zatrzymuje ruch
- uniwersalność: stosowanie na lewej i prawej kończynie dolnej
Szyna CPM daje możliwość ciągłej, biernej pracy kończyny dolnej. Prędkość ruchu, jak również stosunek pracy do odpoczynku regulowanesą indywidualnie. Urządzenie jest proste w obsłudze, a rehabilitacja przy jego pomocy staje się przyjemna.
Ćwiczenia przy użyciu szyny CPM mają zatem pozytywny wpływ na podrzymanie oraz poprawę sprawności mięśni oddziałując na ich długość, elastyczność oraz ruchomość.
Fizjologiczne znaczenie ćwiczeń biernych polega na wspomaganiu działania mechanizmu tzw. pompy mięśniowej, powodując sprawniejszy odpływ krwi żylnej z obwodu, co zapobiega obrzękom zastoinowym. Zyskuje na tym odżywianie tkanek obwodowych, mięśni i torebek stawowych.