Wybór szczoteczki do zębów

Wybór szczoteczki do zębów jest bardzo bagatelizowany przez większość ludzi. Często kierujemy się ceną, kształtem czy pośpiechem przy kupnie szczoteczki. Nie zdajemy sobie sprawy jaką krzywdę robimy sobie i naszej jamie ustnej. Najlepiej poradzić się swojego stomatologa co do wyboru i zakupu odpowiedniej dla naszego uzębienia szczoteczki. Oprócz uzębienia musimy brać pod uwagę dziąsła oraz język. Źle dobrana szczoteczka nie umyje dokładnie naszych zębów, nie dotrze do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Do wyboru mamy trzy rodzaje szczoteczek do zębów: tradycyjne (manualne), elektryczne oraz soniczne.

Szczoteczki tradycyjne inaczej manualne, to tradycyjna szczoteczka używana w prawie każdym domu. Składa się z główki z włóknami, szyjki i rączki. Na pewno każdy z nas mył zęby taką szczoteczką. Szczoteczki te można podzielić na szczoteczki zwykłe – pęczkowe i wielopęczkowe oraz specjalistyczne – pooperacyjne czy ortodontyczne. Nie wymagają żadnych źródeł zasilania, jedynie umiejętności odpowiednich ruchów naszej ręki. Do dyspozycji mamy szczoteczki o miękkim, średnim i twardym włosiu. Osoby, które mają problemy z dziąsłami czy odsłaniającymi się szyjkami zębowymi, powinny używać jedynie szczoteczek o miękkim włosiu. Szczoteczka o miękkim włosiu nie powoduje żadnych podrażnień. Szczoteczka o twardym włosiu dobrze usuwa resztki jedzenia czy nalot z papierosów. Większość z nas używa szczoteczek tradycyjnych o średnim stopniu twardości włosa. Nie powoduje większych podrażnień a jest przyjemna w szczotkowaniu.

Szczoteczki elektryczne wymagają zasilania źródła prądu. Nowoczesne szczoteczki elektryczne wykonują ruchy w prawo, w lewo, w dół i w górę. Dokładnie czyszczą jamę ustną pozbawiając ją nieproszonych bakterii. Posługiwanie się taką szczoteczką na początku użytkowania jest trudne, ale z czasem nabiera się wprawy. Pamiętajmy, iż przy gwałtownych ruchach szczoteczki elektrycznej możemy pokaleczyć sobie dziąsła powodując krwawienie. W porównaniu do szczoteczki tradycyjnej jest droższa, ale bardziej skuteczna.

Szczoteczki soniczne są szczoteczkami elektrycznymi, ale przeznaczone dla osób, którym krwawią dziąsła przy każdym szczotkowaniu. Szczoteczka ta posiada specjalny tryb, który wykorzystuje działanie ultradźwięków. Podczas szczotkowania wydobywają się fale dźwiękowe, które rozpuszczają się w ślinie i wodzie tworząc bąbelki. W ten sposób dostają się do każdego zakamarka jamy ustnej.

Po umyciu zębów szczoteczkę musimy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, pozostawić do wysuszenia oraz postawić pionowo, tak, aby nie dotykały się z innymi szczoteczkami. Szczoteczki tradycyjne należy wymieniać co 2-3 miesiące. W przypadku szczoteczek elektrycznych wymienić główkę szczoteczki. Wymiany szczoteczki należy również dokonać po przeziębienu czy infekcji jamy ustnej.

Wybierając szczoteczkę do zębów kierujmy się rozumem i wiedzą, którą warto pogłębić przed zakupem.