Wizyta u dentysty każdemu dorosłemu, a co dopiero małemu dziecku, kojarzy się z bólem. Dlatego warto nasze małe pociechy odpowiednio przygotować do pierwszej wizyty u stomatologa. Przede wszystkim nie należy przekazywać dziecku naszych złych skojarzeń z dentystą, takich jak: będzie bolało, wyrwanie zęba to koszmar, a borowanie to droga przez piekło. W ten sposób nie zachęcmy dziecka do wizyty u dentysty. W domu nie możemy również straszyc dziecka dentystą, jeśli nie chce myć regularnie ząbków. Zanim wybierzecie się na pierwszą wizytę do stomatologa, opowiedz dokładnie na czym polega wizyta na fotelu dentysty. Zapewne zaciekawisz go różnymi mało znanymi faktami o zębach czy pracy dentysty. Małemu dziecku możemy to opisać na podstwie zmyślone bajki, która go zachęci. Straszemu dziecku możemy przedstawić rzeczywistość w dobrych barwach. Zapewne zrozumie.
A kiedy wybrać się na pierwszą kontrolną wizytę u dentysty? Na pewno kiedy skończy 3-4 latka i będzie miało wszystkie mleczne ząbki. Wtedy lekarz stomatolog będzie mógł ocenić stan ząbków, czy prawidłowo się rozwinęły i czy dziecko ma prawidłowy zgryz, który ma wpływ na wyżynanie się stałych zębów. Zęby mleczne częściej narażone są na zmiany próchnicowe, dlatego tak ważna jest wizyta u dentysty w tak młodym wieku. Obserwujmy zęby dziecka. Jeśli pojawi się ciemna plamka należy udać się niezwłocznie do dentysty. Jeśli zaniedbamy zęby pod kątem próchnicy, to stałe zęby będą również zarażone tymi bakteriami.
Ale połowa sukcesu to odpowiednie podejście dentysty. Nie każdy dentysta potrafi zająć się tak małym pacjentem. Kliniki stomatologiczne świadczące usługi stomatologiczne dla najmłodszych pacjentów mają swoje metody zachęcające do wizyty w ich klinice. Bardzo często używają żelowego znieczulenia o różnych smakach, stosują kolorowe wypełnienia czy w nagrodę pacjenci otrzymują naklejki. Zachęcają również poprzez pokazywanie instrumentów, robią prześwietlenie zębów, które pacjent może sobie obejrzeć od środka. Podczas wizyty małym pacjentom towarzyszą rodzice. Dzieci mają kontakt wzrokowy ze swoim dzieckiem albo trzymają je za ręce. Wizyta nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Rola lekarza i rodziców jest nieoceniona podczas takiej wizyty.