Shrink sleeve – usługa sleevowania

Etykiety shrink sleeve są produktem, który wykonywany jest na wymiar z folii termokurczliwej. Rękawy termokurczliwe nałożone na wybrany przez klienta produkt, po poddaniu ich działaniu odpowiedniej temperatury, obkurczają się. Gwarantuje to dopasowanie się etykiety shrink sleeve do każdego kształtu – nawet tego najbardziej skomplikowanego. Metoda shrink sleeve pozwala na zachowanie wysokiej estetyki pakowanego produktu, a dodatkowo wpływa na jego odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku butelek z napojami, gdzie ważna jest ochrona przed promieniami UV.

Folia termokurczliwa na butelki daje ponadto możliwość zadrukowania całej powierzchni rękawa, dzięki czemu produkt wyróżnia się na sklepowych półkach, a jednocześnie zawiera wszelkie niezbędne informacje, które wymagane są przez prawo krajowe. Rękawy termokurczliwe wykonuje się z wykorzystaniem różnych metod i technologii, aby były trwałe i estetycznie się prezentowały.

Etykiety termokurczliwe

Zalety etykiet

Zewnętrzna strona folii zastosowanej do wykonania etykiety shrink sleeve to przede wszystkim widoczny połysk oraz bardzo duże nasycenie barw – dzięki temu opakowany tą metodą produkt zyskuje na atrakcyjności. Folia termokurczliwa „rękaw „to rodzaj produktu, którym pokryta jest cała butelka. Wymaga to zastosowania specjalnej metody, dzięki której etykiety termokurczliwe pokryją całą powierzchnię, zachowując jednocześnie wyrazistość grafiki.

Sleevowarki

Sleevowarki, to specjalistyczne maszyny, które służą do aplikacji specjalnych rękawów („sleeve”) na produkty. Dokładnie „sleevowanie” to nakładanie precyzyjnie odmierzonego rękawa foliowego na produkt, który następnie – po wjeździe do tunelu parowego lub tunelu z termoobiegiem – jest poddany obróbce termicznej, gdzie następuje jego obkurczenie (dopasowanie folii do produktu).

Wyróżnić można trzy rodzaje etykiet termokurczliwych:

 • etykiety pełne – obejmują one całą powierzchnię przedmiotu,
 • etykiety do wielopaków – przeznaczone przede wszystkim do promocyjnego łączenia ze sobą kilku przedmiotów,
 • etykiety zabezpieczające – czyli plomby, które zabezpieczają produkt przed jego otwarciem przez osoby trzecie (w ten sposób zabezpiecza się również akcyzę na alkoholach).

Etykiety shrink sleeve mają wiele zalet.

Do najważniejszych z nich zalicza się:

 • możliwość pełnej personalizacji opakowania poprzez umieszczenie dowolnej grafiki na etykiecie, dzięki czemu rękawy termokurczliwe mogą stanowić formę reklamy,
 • niemal nieograniczone możliwości uszlachetnienia, np. shrink sleeve z lakierem matowym lub błyszczącym, srebrzenia czy złocenia,
 • dopasowanie do każdego rodzaju kształtu pozwalające na zastosowanie folii na każdym, nawet niestandardowym kształcie z zachowaniem wysokiej estetyki,
 • użycie do różnego rodzaju opakowań – wykonanych z tworzywa, szkła oraz metalu, dzięki czemu folia termokurczliwa (rękaw) jest dopasowana do typu pokrytej powierzchni, co zapewnia jej stabilność.

Druk etykiet Shrink sleeve

Wydruki na folii termokurczliwej to obecnie najpopularniejsze materiały reklamowe o szerokim zastosowaniu w branżach spożywczych, chemicznych czy kosmetycznych. Etykiety shrink sleeve dają możliwość dowolnej personalizacji i uszlachetnienia druku. W naszej ofercie udostępniamy m.in. etykiety shrink sleeve z lakierem matowym, półmatowym czy też błyszczącym. Wykonujemy etykiety termokurczliwe zgodnie z Państwa wytycznymi, aby projekt graficzny był estetycznie wyeksponowany. Dbamy o to, aby każda folia termokurczliwa na butelki ściśle przylegała do opakowania i nie wpływała niekorzystnie na jego wygląd.

Zalety sleevowania:

 • etykiety przylegają ściśle do produktów
 • możliwość etykietowania produktów o niestandardowych kształtach
 • możliwość etykietowania ze specjalną zrywką ułatwiającą otwieranie opakowania
 • sleeve może pokryć całe opakowanie
 • zastosowanie sleeve jako etykiety zabezpieczającej przed otwarciem produktu
 • technologia gorącej pary daje najwyższą jakość wykonania