Panorama Racławicka nieczynna do 5 grudnia

Konserwacja płótna Panoramy Racławickij i sztucznego terenu, który uzupełnia malowidło, trwać będzie przez dwa tygodnie od 21 listopada do 5 grudnia. W tym czasie nie będzie można oglądać słynnego dzieła Kossaka i Styki.

panorama-raclawicka

 

Konserwację planowano już od dawna, jednak teraz nadszedł idealny moment, ponieważ rok 2017 ogłoszono Rokiem Kościuszkowskim. Prowadzone prace konserwatorskie będą polegały na odkurzeniu płótna z obu stron oraz oczyszczeniu powierzchni środkiem chemicznym. Poprawione zostanie również naprężenie płótna oraz zostaną przeprowadzone korekty dublażu, kitów i punktowania. W przypadku sztucznego terenu, oprócz odkurzania, nastąpi podklejenie ruchomych części i wymiana fragmentów roślin. Konserwatorzy wzmocnią powierzchnię sztucznego terenu oraz dokonają niewielkich korekt jego konfiguracji. Na końcu wykonane zostaną retusze barwne.

– Po raz ostatni zabiegi konserwatorskie przy sztucznym terenie Panoramy prowadzono jesienią 2004 roku. Miliony zwiedzających wnoszą do

rotundy kilogramy kurzu. Większą jego część wychwytują specjalne filtry i ekipy sprzątające, ale niewielka część osiada jednak przez lata na płótnie i sztucznym terenie. Dlatego niezbędne stało się przeprowadzenie konserwacji – mówi Romuald Nowak, kierownik Panoramy Racławickiej.

Prace przy płótnie i sztucznym terenie trwają już od 2 listopada. Konserwatorzy pracują po południu i w nocy. Jednak od 21 listopada rozpoczną wymianę roślin na sztucznym terenie. Wiąże się to z koniecznością zamknięcia Panoramy dla zwiedzających. Będzie nieczynna do 5 grudnia. Natomiast zakończenie całości prac konserwatorskich nastąpi 15 grudnia 2016.

Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka z lat 1893–1894 upamiętniające 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej mierzy 15×114 m. Konserwacja takiego obiektu to szczególne wyzwanie, dlatego zajmuje się tym firma konserwatorska, która ma doświadczenie w tym zakresie, pracowała przy konserwacji m.in. Panoramy Racławickiej w latach 1981-1985, węgierskiej Panoramy Feszty w latach 1991-1995, amerykańskiej Panoramy bitwy pod Gettysburgiem w latach 2006-2008 oraz prowadziła ostatnie prace serwisowe we wrocławskiej panoramie w 2004.

Panorama Racławicka jest odziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jej konserwacja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby w 2017 r. ogłoszonym przez UNESCO i Sejm RP jako „Rok Kościuszkowski” mogła zachwycać zwiedzających.