Wywóz śmieci Kraków

Kiedy wywóz śmieci? – aplikacja na smartfony

Darmowa aplikacja informująca o aktualnym harmonogramie odbioru odpadów w Krakowie i umożliwiająca szybkie zgłaszanie dzikich wysypisk już działa. Dostępna jest dla smartfonów działających pod kontrolą trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych: Android, iOS i Windows Phone. Można ją odnaleźć i zainstalować  poprzez sklepy właściwe dla każdego z systemów: Google Play Store, Apple App Store i Windows Phone Store, bądź poprać za pomocą linków dostępnych na stronie MPO Kraków: www.mpo.krakow.pl.
Kiedy wywóz śmieci? – aplikacja na smartfony

Aplikacja „Kiedy Wywóz” skierowana jest przede wszystkim do krakowian mieszkających w zabudowie jednorodzinnej, którzy muszą samodzielnie pilnować harmonogramu odbioru odpadów i odpowiednio wcześniej wystawiać pojemniki z odpadami.

Harmonogram dostępny w aplikacji w przejrzystej i estetycznej formie pokazuje termin odbioru wszystkich rodzajów odbieranych odpadów: zmieszanych (niebieskie pojemniki) i selektywnych (żółte worki), ale też wielkogabarytowych (np. stare meble) i zielonych (trawa, liście). Żeby aplikacja pokazywała prawidłowe dane wystarczy wpisać swój adres zamieszkania – harmonogram zostanie automatycznie dostosowany do lokalizacji.

Wywóz śmieci, odpadów, wynajem kontenerów Kraków

Dużym ułatwieniem jest prezentacja informacji o odbiorze odpadów wielkogabarytowych i konieczności potwierdzenia odbioru, bo do tej pory wielu mieszkańców miało wątpliwości lub nie wiedziało w jaki sposób można się pozbyć takich odpadów.

Aplikacja umożliwia również zgłaszanie dzikich wysypisk i tzw. śmieci niczyich. Wystarczy poprzez wybór odpowiedniej opcji w aplikacji ustalić lokalizację (według GPS lub sieci komórkowej), wskazać typ odpadu (worki, gruz, duże AGD, wielkogabarytowe, chemikalia, inne), zrobić zdjęcie i wysłać bezpośrednio do MPO Kraków. Zgłoszenie zostanie od razu dodane do listy dzikich wysypisk i możliwie szybko posprzątane.

Dzięki aplikacji można również zgłaszać błędy w harmonogramach odbioru odpadów lub opóźnienia firm wywozowych w podziale na każdy rodzaj odbieranych odpadów. Zgłoszenia będą spływały bezpośrednio do MPO Kraków i pozwoli to na poprawianie jakości usług i przekazywanie wniosków i uwag do firm odpowiedzialnych za odbiór odpadów w danym rejonie miasta.

Również w przypadku zgłoszeń dzikich wysypisk można dodać własne informacje, wyjaśnienia czy spostrzeżenia, np. wiadomość o tym, że sytuacja powtarza się w tym miejscu i ciągle pojawiają się nowe odpady.

Aplikacja „Kiedy Wywóz” została stworzona przez firmę SophScope. Jest już stosowana w kilku dużych miastach w Polsce, m. in. we Wrocławiu, Częstochowie i Lubinie.

Więcej informacji udziela Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO Kraków.

źródło: krakow.pl