Teatry w Krakowie

Jedną z atrakcji Krakowa są oczywiście teatry. Niektóre inscenizacje – np. „Dziadów”A. Mickiewicza w reżyserii K. Swinarskiego czy „Biesów”
F. Dostojewskiego w reżyserii A. Wajdy na deskach Teatru Starego – przeszły do kanonów krakowskiego repertuaru.

Teatr im. Juliusza Słowackiego wyróżnia się architekturą i wystrojem wnętrz ozdobionych kurtyną Henryka Siemiradzkiego (wielki ponad 100-letni olejny obraz namalowany na płótnie lnianym). Teatr nie ogranicza się do realizacji zamierzeń repertuarowych, ale także szuka nowych ofert, czego przykładem jest Krakowski Salon Poezji – w każdą niedzielę o godzinie 10.30 aktorzy czytają swoje ulubione wiersze.

Teatr Łaźnia Nowa z kolei to postindustrialne hale z zapachem smoły, podłogą z drewnianych klocków, 4500m2 przestrzeni artystycznej, w której wszystko jest możliwe – nawet „maluch” (Fiat 126p) zawieszony na ścianie. Spektakle prezentowane na blokowiskach wprowadzają widza w magię i budują świat wyobraźni. W teatrze odbywa się festiwal Genius Loci.

Repertuar wzorowany na paryskich teatrach rozrywkowych, lekkich i błyskotliwych oferuje Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, m.in. bijące rekordy popularności „Mayday” czy „Testosteron”.

Wciąż intryguje i przyciąga zaszyfrowaną nazwą i tajemnym znakiem firmowym Krakowski Teatr Scena STU. Tu odbywają się słynne benefisy poświęcone znanym postaciom życia kulturalnego Krakowa transmitowane w telewizji.
Organizatorem wielkich plenerowych imprez teatralnych, takich jak Wielka Parada Smoków czy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych są Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska oraz Teatr KTO.

Informacje o krakowskich teatrach znajdziesz na stronie: www.krakow.pl/kultura