Targowiska

Stary Kleparz

Pomiędzy ul. Basztową i św. Filipa
www.starykleparz.com

Najstarszy i najbardziej atrakcyjny plac targowy w Krakowie. Każdego dnia tysiące osób zaopatruje się w tym królestwie tradycyjnego pieczywa, polskich wędlin oraz mięs, wiejskich serów i ziół prosto z ogrodu.

Piramidy warzyw i owoców kuszą zestawieniami kolorystycznymi i zapachami. Znajdziemy tu wszystko, produkty miejscowe i sezonowe. Późnym latem i jesienią zatrzęsienie świeżych grzybów – maślaki, kurki, prawdziwki, kozaki, kanie. Jak to mówią „trochę swojskości, trochę światowości”.

Plac Nowy na Kazimierzu

Zwany też Placem Żydowskim. To handlowe i kulturalne serce Kazimierza. Tutaj okoliczni mieszkańcy zaopatrują się w tzw. zieleniakach w owoce i warzywa, a mieszkańcy podmiejskich wsi sprzedają plony ze swoich domowych działek.

We wtorki i piątki odbywa się tu handel ptactwem, a w soboty pojawiają się handlarze staroci. W niedzielę od samego świtu plac zamienia się w kolorowy bazar, na którym można przebierać w oryginalnych ciuchach i bibelotach. Pośród sterty rzeczy mniej lub bardziej potrzebnych, wytrwali szperacze mogą odnaleźć bibelot, który będzie oryginalną pamiątką z pobytu w Krakowie. Zatem, jeśli dziś nie jest niedziela, wróć tutaj w najbliższy weekend! W nocy, zwłaszcza latem, Plac Nowy jest miejscem pełnym życia, zabawy i muzyki.