Papieski tramwaj

Karol Wojtyła mieszkał, studiował i pracował w Krakowie przez 40 lat (1938–1978). Potem – jako papież Jan Paweł II – odwiedzał to miasto podczas każdej wizyty w Polsce i mówił
o nim: „miasto mojego życia”. Wielu ludzi zafascynowanych postacią Jana Pawła II przyjeżdża do Krakowa, by odwiedzić miejsca, które były dla niego tak ważne. Od 2002 r. można
spacerować po mieście tzw. „Ścieżkami Jana Pawła II” łączącymi najważniejsze związane z nim miejsca – niektóre bardzo od siebie odległe.

Tramwaj nr 8, jadąc m.in. ulicami: Karmelicką, Podwale, Franciszkańską, Dominikańską, św.  Gertrudy, Stradom, Krakowską, Kalwaryjską, Wadowicką i Zakopiańską, łączy najczęściej odwiedzane miejsca związane z Janem Pawłem II w centrum Krakowa (np. Dom Biskupów Krakowskich, Katedrę na Wawelu) z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i powstającym Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki.
Tramwaj przejeżdża też przez urokliwe miejsca Kazimierza i Podgórza – niegdyś oddzielone od Krakowa, a dziś zrośnięte z nim w jeden miejski organizm.

Tramwaj nr 8 jeździ codziennie od godz. 5.30 do 23.30.
W dni powszednie w godz. 6.20 -19.30 kursuje co 10 min.
(w sb. co 20 min.), w godz. późniejszych – co 20 min.
(w sb. co 30 min.). W święta w godz. 5.30-8.50 kursuje co 30 min., od 8.50 do 19.30 – co 20 min, w godzinach późniejszych – 2 razy na godzinę.

Jazda papieskim tramwajem pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie pielgrzymów z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do centrum miasta i z powrotem. Aby z Sanktuarium dojść
do przystanku linii nr 8, trzeba pójść ul. Siostry Faustyny w kierunku ul. Zakopiańskiej (i przystanku kolejowego Kraków–Łagiewniki), następnie przejść tunelem pod ul. Zakopiańską na przystanek tramwajowy zlokalizowany po drugiej jej stronie.

Dla lepszej orientacji podróżujących emitowane w tramwaju komunikaty głosowe informują o najbliższym przystanku, podając jego nazwę oraz krótką informację o miejscach położonych w pobliżu tego przystanku związanych z Janem Pawłem II. Szersza informacja o ww. miejscach zamieszczona jest na przystanku – w gablocie obok rozkładu jazdy tramwaju nr 8.

Papieski Tramwaj to projekt realizowany wspólnie przez Gminę Miejską Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie.