Muzea w Krakowie

Muzea oraz organizowane w nich wydarzenia sprawiają, że ich zwiedzanie może stać się atrakcyjne i wychodzi poza sztywne ramy standardowych
wystaw. Turystów, zarówno tych, którzy przybyli pod Wawel po raz pierwszy, jak i tych, którzy ponownie odwiedzają Kraków, zapraszamy do poznania kolekcji
muzealnych. Oto niektóre z nich:

Muzeum Lotnictwa Polskiego prezentuje kolekcję silników lotniczych uważaną za jedyną w kraju i jedną z najcenniejszych na świecie.
Zamiast makiet – autentyczne samoloty. Atrakcją jest jedyny na świecie egzemplarz polskiego myśliwca PZL P-11C bohaterze września 1939 roku. Muzeum  zlokalizowane jest na terenie pierwszego w Krakowie lotniska Rakowice z 1912 roku.

W zbiorach kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej znajduje się jeden z najcenniejszych obrazów renesansowych na świecie Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.
Muzeum Inżynierii Miejskiej usytuowane jest w ponad 100-letniej zajezdni tramwaju konnego. Wśród najciekawszych obiektów stałej ekspozycji, poświęconej polskiej motoryzacji zobaczyć można mikrosamochód Smyk B30 – pojazd opracowany z końcem lat 50. XX w. jako tani samochód rodzinny czy motocykl CWS M111 – polski motocykl produkowany seryjnie w latach 1933-1939.
Bogata kolekcja eksponatów związanych z polską kulturą ludową znajduje się w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli, w dawnym ratuszu Kazimierza.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Bogata kolekcja dawnej sztuki japońskiej pozwala na wszechstronną prezentację tradycyjnej kultury Nipponu w Krakowie.

Za to mało kto wie, iż to w Krakowie powstało pierwsze w Polsce i jedyne na świecie Muzeum Ubezpieczeń.