Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury, od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku i w obrzędach. W Krakowie muzyka brzmi niemal wszędzie. Można jej słuchać nie tylko w krakowskiej filharmonii czy operze, gdzie program wypełniają najwybitniejsze pozycje klasyki światowej i polskiej, koncerty symfoniczne, spektakle baletowe i operetkowe, ale także w salach kameralnych – w hotelach, zabytkowych dworkach, muzeach, kościołach. Do takich należą – „Wieczory Wawelskie”, „Koncerty Uniwersyteckie” i inne przygotowywane m.in. w naturalnej scenerii Skałek Twardowskiego czy Barbakanu. W klubach i piwnicach towarzyszą nam różne rytmy muzyki rozrywkowej – od rocka, bluesa czy soul po występy znanych jazzmanów. Bawić można się nie tylko w okolicach
Rynku Głównego, ale także na Kazimierzu – dawnej dzielnicy żydowskiej czy w socrealistycznej Nowej Hucie, gdzie natknąć się można na różnorodne klimaty muzyczne.
Nazwa Krakowa łączy się też z cyklicznie organizowanymi festiwalami, które mają oddźwięk wywołujący spore zamieszanie w muzycznej Europie.
FILHARMONIA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO
ul. Zwierzyniecka 1
www.filharmonia.krakow.pl
Obok koncertów symfonicznych Filharmonia zaprasza na recitale mistrzowskie, organowe, koncerty umuzykalniające dla młodzieży i dzieci, a także „Wieczory Wawelskie” dla koneserów tejże sztuki.
OPERA KRAKOWSKA
ul. Lubicz 48
www.opera.krakow.pl
Opera Krakowska ma w repertuarze najwybitniejsze pozycje operowe klasyki światowej i polskiej. Od kilku lat wykorzystuje dla prezentacji swoich przedstawień
zabytkowe wnętrza i historyczną architekturę Krakowa i okolic. Plenerowa realizacja „Halki” przygotowana w naturalnej scenerii Skałek Twardowskiego
została uznana przez publiczność i krytykę za wydarzenie sezonu.
Wybrane wydarzenia muzyczne w Krakowie:
Informacje o aktualnych wydarzeniach muzycznych możesz znaleźć na stronie: www.karnet.krakow.pl
KWIECIEŃ – MISTERIA PASCHALIA
Misteria uzyskały pozycję lidera w skali kraju i jednego z najciekawszych wydarzeń na muzycznej mapie Europy. To spotkanie z wysmakowanym repertuarem
w interpretacjach czołówki europejskich artystów zajmujących się wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych.
MAJ – FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ
To międzynarodowy projekt dedykowany kompozycjom tworzonym na potrzeby obrazu. Fantazja reżyserów idzie w parze z wyobraźnią kompozytorów, czego dowodem są liczne dzieła filmowe ilustrowane muzyką.
CZERWIEC – WIANKI
Impreza nawiązuje do pradawnych, tajemniczych obrzędów, które miały miejsce podczas przesilenia letniego. Początek wakacji, pełnia sezonu turystycznego,
najkrótsza noc w roku – wszystko to sprzyja nastrojowi zabawy na nadwiślańskich bulwarach. Co roku w dniu imprezy przeprowadzany jest również konkurs na najpiękniejszy wianek.
CZERWIEC/LIPIEC – FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ
Jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Krakowa, organizowany od 1988 roku. Festiwal o międzynarodowym zasięgu, służy dialogowi polskożydowskiemu.
W ramach festiwalu odbywają się liczne koncerty muzyki żydowskiej.
LIPIEC – LETNI FESTIWAL JAZZOWY W PIWNICY POD BARANAMI
Formuła festiwalu zakłada całomiesięczną serię codziennych koncertów w Piwnicy. Wraz z rozwojem przedsięwzięcia ewoluowały również pierwotne założenia, toteż w ramach festiwalu odbywają się dodatkowe koncerty, organizowane w filharmonii, Radio Kraków, teatrach, klubach, galeriach i w plenerze.
LIPIEC – FESTIWAL MUZYKI TRADYCYJNEJ „ROZSTAJE”
Międzynarodowe przedsięwzięcie prezentujące najciekawsze zespoły europejskiej sceny etno i world music, wywodzące się głównie z kręgu kultury muzycznej Karpat, Europy Środkowej i Półwyspu Bałkańskiego. Dzisiejsze „Rozstaje” łączą różne style i gatunki muzyczne, od tradycyjnych po wszelkiego rodzaju przetworzenia i eksperymenty z pogranicza muzyki tradycyjnej i jazzowej, folkowej i rockowej oraz muzyki klasycznej o wyraźnych inspiracjach ludowych.
SIERPIEŃ – COKE LIVE MUSIC FESTIVAL
Niecodzienne wydarzenie, organizowane od 2006 roku na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Obala stereotyp Krakowa jako miasta zaściankowego i nieprzyjaznego kulturze młodzieżowej. Na dwa dni do Krakowa zapraszani są topowi artyści – międzynarodowe gwiazdy, święcący triumfy na światowych listach przebojów.
WRZESIEŃ – SACRUM PROFANUM
Festiwal prezentuje na monograficznych koncertach dzieła wybranych grup kompozytorów w układzie geograficznym. Bezprecedensowymi wydarzeniami festiwalowymi są koncerty w obiektach poprzemysłowych. Występy w halach fabryk, dawnych walcowniach itp. są wydarzeniami na skalę europejską.
Listopad – Festiwal Muzyki Polskiej MUSIC FESTIVAL
Największy w Polsce przegląd rodzimej twórczości kompozytorskiej od średniowiecza XXI wiek. Ideą festiwalu jest promocja muzyki polskiej w wykonaniu najwybitniejszych artystów, zwłaszcza zagranicznych.
Poniżej prezentujemy przykładowe adresy stron internetowych, na których znajdą Państwo liczne kluby muzyczne, kawiarnie, puby czy restauracje.
www.knajpy.krakow.pl
www.mynight.com
www.krakow.pogodzinach.pl
www.e-krakow.com
www.krakow.dlastudenta.pl
www.krakow.naszemiasto.pl