V Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu 26.09.2015

Data i godzina: 26.09.2015 godz. 12:00 – 26.09.2015 godz. 21:00

Miejsce: Hala Stulecia

Bilety: wstęp wolny

Już 26 września 2015 Wrocław stanie się stolicą Niemców w Polsce. Największe wydarzenie kulturowe mniejszości niemieckiej zaprasza na występy grup młodych wschodzących gwiazd niemieckojęzycznej sztuki estradowej i doświadczonych już wieloletnią działalnością chórów, grup tanecznych oraz jednego z najpopularniejszych niemieckich piosenkarzy – Andy Borga.

Festiwal Kultury organizowany co trzy lata, ma zaprezentować szerokiej publiczności bogactwo oferty kulturalnej mniejszości niemieckiej. Od muzyki chóralnej, popu i jazzu, arii operowych i musicalowych evergreenów, poprzez szlary, orkiestry dęte, zespoły wokalne i taniec. Już od godziny 13.30 na scenie Hali Stulecia będą występować zespoły, które przed trzema laty – podczas IV Festiwalu Kultury – przyciągnęły nawet 8000 widzów, wypełniając Halę po brzegi. Wieczorem natomiast wystąpi gwiazda wieczoru – Andy Borg, który znany jest milionom Niemców jako wokalista, ale również jako prowadzący popularny program rozrywkowy Musikantenstadl. Wstęp wolny!

festiwal-mniejszosci-niemieckiej

Nasz Festiwal to jednak nie tylko atrakcyjne występy, które nie pozwolą oderwać oczu od sceny, to także wystawy, stoiska informacyjne oraz publikacje, które będą prezentowane przez cały dzień w kuluarach Hali. Dla zainteresowanych stykiem polityki i kultury w kuluarach odbędzie się także konferencja na temat; „Kultura ponad granicami”. Właśnie dlatego powinniście państwo przyjechać do Wrocławia, gdyż Festiwal jest tak różnorodny, jak różnorodna jest społeczność Niemców ze Śląska, Pomorza, Warmii czy Mazur.

Spodziewamy się również znanych gości – przedstawicieli polskiej i niemieckiej polityki, życia społecznego oraz innych mniejszości narodowych z Polski i z zza granicy. Podczas poprzednich Festiwali gościliśmy m. in. obecnego Ministra Skarbu Włodzimierza Karpińskiego, obecnego Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetynę czy Ministra Christopha Bergnera.

Celem Festiwalu jest przedstawienie niemieckiej kultury tworzonej w Polsce i tym samym pogłębienie międzykulturowego dialogu. Mniejszość niemiecka w Polsce w praktyce udowadnia to, co Rzeczpospolita Polska zawarła w swoim porządku prawnym oraz poprzez ratyfikację międzynarodowych traktatów i dokumentów, że do polskiego dziedzictwa kulturowego należy także dziedzictwo jej mniejszości narodowych w tym także niemieckie tradycje, muzyka, stroje, jak i bardzo współczesna twórczość. Niemiecka kultura w Polsce jest żywa i zróżnicowana.

Oczekujcie, więc Państwo zróżnicowanego programu, dzięki któremu poznacie Niemców w Polsce z wielu różnych stron!

Organizatorami Festiwalu są Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne we Wrocławiu.