Zawód hostessa

Charakterystyka zawodu hostessy

Hostessa jest to osoba, której zadaniem jest wspieranie w działaniach promocyjnych firmy na targach, wystawach, imprezach promocyjnych, a także w biurach i urzędach, w klubach i restauracjach, na lotnisku lub w centrum handlowym. Hostessa jest jakby wizytówką swojego pracodawcy. W zależności od potrzeb hostessa pełni różne funkcje: prezenterki produktu, konferansjerki, kelnerki, promotorki, może też pełnić rolę osoby oprowadzającej po targach. Ponadto przekonuje ludzi o zaletach prezentowanych produktów, zachęca do kupna lub skorzystania z promocji.

WYMAGANIA stawiane hostessom

Hostessa musi charakteryzować się, m.in.: atrakcyjnym wyglądem, sprawnością fizyczną, umiejętnością nawiązywania kontaktów z ludźmi oraz umiejętnością znalezienia się w różnych sytuacjach. Bardzo przydatna jest znajomość języków obcych. Mile widziane są też cechy jak uprzejmość, uczciwość i pogodne usposobienie. Hostessa musi być także odporna na stres, długotrwały wysiłek oraz posiadać umiejętność pracy w szybkim tempie.

maserat-ghibli-modelki

hostessa na wystawie aut

WARUNKI PRACY

Hostessy pracują w różnych miejscach, np.: urząd, biuro, hala targowa, centrum handlowe, hotel, restauracja, kluby. Pracownik ten musi zawsze mieć elegancki wygląd i pogodne nastawienie. Hostessa niemal cały czas pracuje z ludźmi. Czas pracy zależy od wymagań klienta – czasami praca trwa nawet kilkanaście godzin lub kilka dni i wiąże się z wyjazdem. Praca odbywa się zazwyczaj na stojąco w butach na wysokim obcasie, stąd mogą występować bóle kręgosłupa i kończyn dolnych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoba chcąca pracować w tym zawodzie zazwyczaj korzysta z pośrednictwa agencji modelek i hostess – które mają bazy i w zależności od zleceń oferują pracę. Hostessa może pracować przy takich wydarzeniach jak: targi, wystawy, imprezy promocyjne, kongresy, promocje w dużych sklepach, itp.

ZAROBKI

Praca i zarobki hostessy są zazwyczaj nieregularne, toteż zawód ten może być traktowany jako praca dodatkowa. Wynagradzane hostessy naliczane jest za przepracowane godziny lub dniówki oraz zależy od warunków pracy, rodzaju promocji oraz zleceniodawcy. Zazwyczaj stawka za dzień pracy wynosi od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych.

hostessa wg praca.pl